درگاه کاربران
جستجو
  جستجو در واحدهای شهرک بر اساس :

 

موضوع: گزارش 35 ماه فعالیت هیات مدیره و تعیین تکلیف اداره شهرک

 

جناب آقای  دکتر مجمد جواد بگی

رییس محترم هیات مدیره و مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان

و رییس مجمع شرکت خدماتی شهرک صنعتی نجف آباد 2

سلام علیکم

احتراماً در ابتدا بر خود لازم می دانم از حسن نظر شما نسبت به اینجانب و نیز سایر اعضای محترم هیات مدیره شهرک سپاسگزاری نمایم ؛ لیکن به دلایل متعددی که در ادامه توضیح خواهم داد ، از شما صمیمانه    می خواهم به دقت این گزارش را مطالعه نموده و پیشاپیش جسارت مرا نیز ببخشید و همه مطالب را بزرگوارانه و از سوی یک دلسوخته صنعت و البته منتقدی تند و تیز بپذیرید ، شاید مفید واقع شود.

 

مقدمه :

اینجانب به جد معتقدم مسیر صنعت ، مسیر درستی برای توسعه کل کشور نبوده است . امکانات از جمیع جهات و نیز وضعیت جغرافیایی ایران ، مسیری غیر از صنعت را برای توسعه پیشنهاد می کنند . این نظریه را بصورت خام از من بپذیرید که بازرگانی علمی در درجه اول ، دامداری و مرتع داری در درجه دوم ، کشاورزی در درجه سوم و صنعت در درجه چهام برای توسعه کشور قرار دارند .

قطعاً با من همراه خواهید بود اگر بگویم مسیر توسعه پایدار استان اصفهان به مراتب بدتر از کشور انتخاب و متاسفانه برای آن سرمایه گذاریهای غلط فراوانی شده است . این امر وقتی مهم و پررنگ تر می شود که بررسی دقیقی هم انجام دهیم که اصولا وجود این همه صنعت مادر از جمله فولاد ، پالایشگاه و پتروشیمی و ... و بدتر از همه بیش از 8000 واحــد صنعتـی بـزرگ و کـوچگ ، در بیش از 60 شهرک صنعتــی استـان ، بـه چـه مسیـری می رونـد؟    

               

و اصولا قصد ما از این همه توسعه فیزیکی و آن هم با این پراکندگی چیست ؟ اگر ما قصدمان تولید ثروت و اشتغال باشد آیا با این اقدامات به هدف می رسیم ؟ قطعا خیر همانطور که در مثل شهرک ما نرسیده ایم .

بگذریم ! حدود 15 سال پیش شهرکی در جنوب شهرستان نجف آباد با ظرفیت 240 هکتار بنا نهاده شد . آن زمان نه بنده در این سمت بودم و نه حضرتعالی و قاعدتاً پاسخگوی چرایی آن نیز نخواهیم بود ؛ لیکن تحلیل چرایی آن و نیز علل وضعیت نابسامان فعلی و بالطبع اصلاح مسیر حرکت ، قطعا از وظایف من و شماست .

جناب دکتر ارادت من به شما ، با توجه به نوع نگاهتان ، بر شما پوشیده نیست ؛ لیکن اگر من و شما بخواهیم مثل سایر مدیران و با یک روند ثابت و مطابق آنجه گذشتگان عمل کردند ، عمل کنیم ، فرق ما با آنها چیست ؟ و اصولاً ما با کدامین ویژگی مدیریتی در آینده مورد بحث و نقد قرار می گیریم . من اعتقاد دارم که ما می توانستیم مطالعات جامعی را ، در کل استان و تک تک شهرستانها ، انجام داده و علیرغم تلاطمات اقتصادی ، نقشه راه مناسبی را برای کل فعالیتهای صنعتی استان و نحوه چیدمان آنها و ..... تدوین کنیم.

 

و اما گزارش :

حدود 35 ماه قبل و در تاریخ 20/5/93 انتخابات هیات امنای این شهرک برگزار شد . اینجانب به اتفاق چهار تن از مدیران واحدهای مستقر در شهرک ، بعنوان اعضای هیات امنای شهرک انتخاب شدیم . انشاءالله گزارش دقیق و بصورت پاور پوینت تقدیم خواهد شد ؛ لیکن تیتر وار گزارش و مطالب خود را بیان میکنم تا در مهلت مقرر ، و قبل از سررسید دوره هیات مدیره فعلی ، راهکاری بیابید و اداره شهرک با مشکل روبرو نشود.

 

 1. طی مدت 35 ماه فعالیت هیات مدیره ، جمعا 92 جلسه با حداقل 2 ساعت برای هر جلسه و 322 مصوبه برگزار شده است . بد نیست تقسیم بندی چند دوره ای این هیات مدیره را نیز آنالیز کنیم :

دوره اول از 20/5/93 تا 21/4/94 ، زمانی که شرکت رسماً در ثبت شرکتها به ثبت رسید ، مجموعا 11 ماه است . این دوره با 28 جلسه و 111 مصوبه یکی از پرکارترین دوره ها بود . هر ماه 5/2 جلسه و هر جلسه 4 مصوبه اجرایی داشته ایم .

 • دوره دوم از تاریخ 21/4/94 که شرکت خدماتی تاسیس شد و رسما بعنوان هیات مدیره انجام وظیفه نمودیم. این دوره تا تاریخ 17/9/94 ، زمان برگزاری اولین مجمع شرکت ،  با 14 جلسه طی 5 ماه و با 44 مصوبه ، هر ماه 8/2 جلسه و هر جلسه 1/3 مصوبه ، دوره دوم هیات امنا و اولین دوره هیات مدیره محسوب می شود .
 • دوره سوم از تاریخ 17/9/94 ، تاریخ برگزاری اولین مجمع تا تاریخ 7/7/95 که قرار بود دومین مجمع شرکت برگزار و هیات مدیره جدید انتخاب شوند. در این دوره 10 ماهه 27 جلسه ، هر ماه 7/2 جلسه و هر جلسه 1/3 مصوبه داشته ایم.
 • دوره چهارم از تاریخ 7/7/95 که مجمع ناموفقی داشتیم تا امروز، حدود 9 ماه و برگزاری 23 جلسه ، تقریبا دوره منفعلی داشتیم . هر ماه 6/2 جلسه و هر جلسه 6/3 مصوبه .

 

 1. طی این دوره 35 ماهه بدلایل متعدد از پنج مدیر عامل استفاده کرده ایم که سه نفر آنها دوره عملکرد طولانی تری داشته اند :
 • آقای اکرامیان از تاریخ 26/6/93 تا تاریخ 29/11/93 حدود شش ماه
 • آقای صفری از تاریخ 29/11/93 تا 29/12/94 به مدت 13 ماه
 • آقای همایون از تاریخ 1/1/95 تا 10/7/95 حدود 5/6 ماه
 • آقای پوراسماعیلی از تاریخ 10/7/95 تا 18/7/95 حدود یک هفته و بعلت مشکلات شخصی استعفا و از هیات مدیره نیز خارج شد و به جای ایشان آقای جمشیدیان عضو علی البدل هیات مدیره جایگزین گردید.
 • اقای ایزدی از تاریخ 18/7/95 تا تاریخ 20/9/95 به مدت تقریبا دو ماه و موقت جهت انتخاب مدیر عامل جدید.
 • آقای صفری از تاریخ 20/9/95 تا کنون.

 

 1.  تحلیل حضور اعضای هیات مدیره در جلسات :
 • آقای ایزدی بعنوان رئیس هیات مدیره با 9 جلسه غیبت از 92 جلسه ،  91% حضور در جلسات.
 • اقای روشنایی بعنوان نایب رئیس هیات مدیره با 4 جلسه غیبت از 92 جلسه ، 96% حضور در جلسات.
 • آقای همایون بعنوان خزانه دار با 3 جلسه غیبت از 92 جلسه ، 97% حضور در جلسات .
 • اقای پوراسماعیلی بعنوان عضو هیات مدیره با 8 جلسه غیبت از 71 جلسه ، 89% حضور در جلسات .
 • آقای گلستانه بعنوان عضو هیات مدیره با 7 جلسه غیبت از 92 جلسه ، 92% حضور در جلسات.
 • اقای جمشیدان بعنوان عضو هیات مدیره با 2 جلسه غیبت از 22 جلسه ، 86% حضور در جلسات .

 

 1. تحلیل کلی مباحث مطروحه در هیات مدیره :

بطور کلی حدود 35 عنوان موضوع در جلسات هیات مدیره مطرح شده و مورد بحث و نهایتا در مورد آنها تصمیم گیری شده است . خلاصه تجمیع شده این عناوین عبارتند از:

 • مباحث ستادی اعم از مجمع ، هیات مدیره ، انتخاب مدیر عامل ، امور پرسنلی ، ثبت شرکت و تحویل و تحول شهرک جمعاً حدود 71 مصوبه را از مجموع 322 مصوبه به خود اختصاص داده اند .
 • مباحث پشتیبانی شامل بودجه و بودجه ریزی ، مدیریت مالی ، کارگروه اقتصادی ، آیین نامه معاملات، شارژهای اعضا ، مطالبات معوق ، شارژهای استانی و شهرستانی ، مباحث درآمدزایی ، 84 مصوبه را بخود اختصاص داده اند .
 • مباحث زیرساختی و الزامی کار شامل حفاظت فیزیکی و مسائل مربوطه ، تردد خوردروها ، دربهای شمالی و جنوبی شهرک ، جاده ورودی ، مخابرات ، برق ، آب مصرفی و استخر ذخیره آب ، امور ورزشی ، آتش نشانی ، باسکول ، بیمه ، تراکتور ، لودر ، گریدر ، ساختمان اداری ، فضای سبز ، بیمه ، میدان پژوهش و بحث ایمنی ، مسیر سیلاب ، 71 مصوبه را بخود اختصاص داده اند .
 •  
 • سایر مباحث از جمله کارگروه مشترک با استان ، ایاب و ذهابهای عمومی ، زمینهای مجاور و مسائل حاشیه ای آنها ، سایت و خبرنامه شرکت ، حضور در اتاق بازرگانی و خانه صنعت نجف آباد و اصفهان و انجمن صنفی و ..... ، 96 مصوبه را بخود اختصاص داده اند.

 

 1. تحلیل وضعیت فعلی : آنچه موجب نگارش این نامه شده است وضعیت نامطلوب فعلی و لزوم تصمیم سریع برای برون رفت از این شرایط است . نکات زیر را به دقت مطالعه نموده و در مقام رئیس مجمع تصمیم گیری نمایید :
 • اساسنامه مصوب مجلس ، اساسنامه کارشناسی شده ای نیست . از یکطرف با قانون تجارت در تضاد و تناقض است و از طرف دیگر برای اداره شهرکها ، که نظامی مشابه نظام اداره شهر توسط شهرداری ها دارند ، مناسب نیست و مهمترین نکته آن بحث مباحث مالی و ارزش افزوده حق شارژ و اصولا بحث درآمدزا بودن و نبودن شرکت خدماتی است .
 • این هیات مدیره دوران سختی را گذرانده است . دوره گذار از هیات امنا به هیات مدیره شرکت ثبت شده و البته با اساسنامه ای متناقض را گذرانده است . هنوز نظام سهامداری در این نوع شهرکها تبیین نشده است و هیات مدیره ها با اختیارات پوچی روبرو هستند . تحویل اموال شهرک هنوز در هاله ای از ابهام است و نظام مشخصی برای آن تدوین نشده است .
 • دوره دو ساله واقعی این هیات مدیره در مرداد ماه 95 سپری شد . تمام تلاش ما این بود که با فراخوان کلیه اعضا و مشارکت موثر و گسترده آنها ، هیات مدیره جدید و با انرژی بیشتر جایگزین گردد . متاسفانه به همان دلایل مذکور در بالا ، شرایط مهیا نشد و نمایندگان محترم استان نیز ، با تکیه بر این اساسنامه معلق ، فضا را برای انتخابات مناسب ندیدند و با اشکال قانونی در آگهی و .... مسیر مجمع را به انحراف کشاندند.
 • متاسفانه دوره پس از مجمع فوق ، از تاریخ 7/7/95 و البته با التهابات دو سه ماهه قبل از آن ، فضا را برای کار بنیادی در شهرک دشوار کرده است . از یکطرف هماهنگی اعضای هیات مدیره دچار تزلزل و تردید شد ؛ طوری که یکی از اعضای قدیمی هیات مدیره از آن خارج شد . از طرف دیگر تعاملات با استان کمرنگ و علیرغم تشکیل کارگروه مشترک ، بحث پیگیری امور زیربنایی ، از جمله جاده ورودی، همکاری ها بصورت دلچسب ادامه نیافت . مضاف بر همه اینها، همراهی مدیران واحدهای مستقر در شهرک ، با عدم حضور موثر در مجامع ، به حداقل ممکن رسیده است .
 • آنچه طی دو سه ماه گذشته شنیده شده و در حال زندگی مسالمت آمیز با آن هستیم : همان اساسنامه معلق ، بلاتکلیفی سهامداری شرکت ، سردرگمی مدیران استان نسبت به این تناقضات و ..... است . اینجانب با تمام توان ، تجربه و تخصص و بینشی که داشته ودارم ، وقت خود را برای نهادینه سازی ساختار اداره شرکت و شهرک کردم . پارسال در حول و حوش مجمع یادداشتی برای همه اعضا و نیز رونوشت آن برای حضرتعالی ارسال کردم و سه نگرش بر مدیریت شهرکها را تصویر نمودم .

 

متاسفانه و یا خوشبختانه مطالب اینجانب با عکس العمل مناسبی ، نه از طرف مدیران واحدهای عضو و نه از طرف شما بزرگواران ، روبرو نشد . اعتقاد من این است که تحول در صنعت ، با تحول در نگرش مدیران حاصل میشود . بد نیست مروری بر آن سه نگرش صورت پذیرد تا دیدگاه این حقیر مجددا به کنکاش کشیده شود .

 • بیش از 5 ماه است که اینجانب حس و حال مناسبی برای حضور در جلسات هیات مدیره و حتی اداره جلسات ، با توجه به آنچه بیان شد ، ندارم . اداره جلسات را به نایب رئیس واگذار کرده و جلسات هیات مدیره هم حاوی مباحث زیربنایی و تاثیر گذار بر روند حرکت استراتژیک صنعت نیست ؛ بنابراین باید تحولی در این مجموعه حاصل شود . شخصا تمایلی به ادامه فعالیت در هیات مدیره ندارم و از تاریخ 21/4/96 ، پایان ماموریت روزنامه ای هیات مدیره ، خود را مستعفی میدانم و امیدوارم جنابعالی و مدیران مرتبط با شهرکها و مجامع مربوطه ، سریعا نسبت به جایگزینی و یا هر اقدام شایسته دیگری تلاش نمایند .

 

 

                                                               و ما توفیقی الا من عندالله العلی العظیم

                                                                           10/تیر ماه / 1396

                                                                            علی محمد ایزدی

                                             رئیس هیات مد یره شرکت خدماتی شهرک صنعتی نجف آباد 2

 

 


تعداد بازدید : 276
تبلیغات
Powered by Narvan CMS 1388 - 1394